1. Fedélzeti töltő és töltés irányító rendszer
A fedélzeti töltő és a töltés irányító rendszer (BMS) meghatározza a maximális töltési teljesítmény és a töltési ciklusokat.
2. Elektromos motor
A gyártótól függően az elektromos autók 1 vagy több elektromos motorral vannak felszerelve.
3. Akkumulátorok
Az akkumulátorok különböző technológiákkal vannak ellátva – a leggyakoribb a lítium-ionos akkumulátor, amelyet majdnem mindennap használunk olyan eszközökben, mint a telefonok és laptopok. Az akkumulátor mérete határozza meg leginkább a hatótávot.
4. AC vagy DC csatlakozók
Az elektromos autók különféle csatlakozókkal vannak ellátva, attól függően, hogy milyen gyártó készítette a járművet és földrajzilag hol található.
5. AC vagy DC töltő
Minden elektromos autónak szüksége van a töltésre, és a töltő is többféle típusú lehet autónktól függően.
Teljesen elektromos autó (BEV)

Plug-in Hybrid elektromos autó (PHEV)

@wallboxhu ?iPhone vagy ? Tesla?
♬ eredeti hang - Wallbox.hu
@wallboxhu Melyik a leggazdaságosabb elektromos autó 2024-ben?? #tesla #wallbox #ioniq6 #electriccars
♬ eredeti hang - Wallbox.hu
@wallboxhu ? Tankolsz százezrekért havonta, vagy veszel egy elektromos autót és megspórolsz egy ? rakat pénzt? Írd meg hozzászólásban! ?Ha a második, akkor töltőre is szükséged lesz, amit nálunk a Wallbox.hu-nál be is tudsz szerezni - link a bioban!✅
♬ eredeti hang - Wallbox.hu
Mi határozza meg az elektromos autó hatótávját?
Hol tudom feltölteni az elektromos autómat?
Hogyan működik az elektromos autó töltése?
A töltés erősségét a legkisebb teljesítményű eszköz határozza meg. Ezt jelentheti maga az autó fedélzeti töltője, a hálózat vagy a töltőkábel.

Csatlakozók típusai
A csatlakozók változnak régiótól, töltési erősségtől és gyártótól függően

Elektromos autó fogalomjegyzék
Elektromos autó (EV): Széles kategória, amely olyan autókat jelent, amik teljesen elektromossággal vagy elektromos motorral működnek.
Akkumulátoros elektromos autó (BEV): Másképpen „tisztán elektromos” autók. A BEV a benne található akkumulátor energiájával működik, és mindenképp szükséges feltölteni.
EVD (Electric Vehicle Driver) vagy Elektromos autó vezető
Visszatöltő fékezés (Regenerative Braking): Az elektromos autók fékezéskor eltárolják a felszabaduló energiát, amelyet így később képesek felhasználni.
Belső égésű motor – ICE (Internal Combustion Engine): Az ICE-t éghető üzemanyag hajtja, gyakran kőolaj- vagy földgáztermékek.
Belső égésű motorral rendelkező jármű – ICEV (Internal Combustion Engine Vehicle): Az összes olyan jármű, mely éghető üzemanyaggal működik.
PHEV ( Plug-in Hybrid Electric Vehicle): A Plug-in autók egyszerre rendelkeznek akkumulátorral és belső égésű motorral.
NEV (Neighborhood Electric Vehicle): Olyan elektromos autók, amelyek nagyjából 70 km/h-ra vannak korlátozva a biztonságos közlekedés érdekében.
EREV (Extended-range electric vehicles): Olyan autók, amelyek benzines motorra váltanak ha az akkumulátor majdnem lemerül.
AC (Váltakozó áram): Áram, amely rendszeresen irányt változtat, ilyen áram található az otthonainkban és a szokásos hálózatokban.
DC (Egyenáram): Áram, amelynél az energia egy irányba áramlik, így tárolja például az áramot egy akkumulátor.
Hatótáv: A távolság, amelyet egy elektromos autó elektromosság segítségével tud megtenni.
Hatótáv-szorongás: Aggódás vagy stressz, amely annak köszönhető, hogy félünk, hogy nem érünk el a kitűzött célunkig a hátralévő hatótávval.
kW (kilowatt): A teljesítmény egy mértékegysége.
Elektromos autó töltő (EVC): Egy eszköz, amely segít elektromossággal ellátni az elektromos autókat.
Level 1 töltés: Az EV feltöltése egy otthoni csatlakozóra dugható töltővel, 120v-ig. Ez a leglassabb elérhető töltési módszer, akár 24 óra is lehet egy elektromos autó teljes feltöltése.
Level 2 töltés: 240v-ig az elektromos autó töltők. Ez a legajánlottabb elektromos autó tulajdonosok számára, attól függően, hogy pontosan milyen típusú autód van, egy gyorstöltővel akár 5x gyorsabban is töltheted autódat.
Level 3 töltés: Másnéven villámtöltés vagy DC. Akár fél óra alatt képes teljesen feltölteni az autódat. Sajnos ezek a töltők jelenleg elég ritkák és rendkívül költségesek.
JEVS G105-1993: Másnéven CHAdeMO, egy olyan adapter, amely 62.5 kW vezetésére képes. Leginkább Japánban használják.
SAE J1772: Az alapvető Észak-Amerikai csatlakozó elektromos autók számára. Általában Level 1 és Level 2-es rendszerekkel működik.
IEC 62129: Egy töltőtípus, amely elektromos autók töltésére használnak Europában.
Kombinált töltési rendszer (CCS – Combined Charging System): Egy másik módszer az elektromos járművek gyors feltöltésére egy speciális elektromos csatlakozóval. A CCS-nek két típusa van. Európában a CCS2 az elterjedt, Amerikában pedig a SAE-t J1772 szabvány.
Töltőáramkör megszakító készülék
(CCID) Biztonsági védelem egy EVSE-n belül, amely csökkenti az esélyét, hogy a felhasználó személy áramütést kapjon.
V2G (Vehicle-to-grid): Egy rendszer, amely lehetővé teszi az elektromos járművek számára a kommunikációt az elektromos hálózattal, ezáltal biztosítva a villamos energia áramlását mindkét irányban.
Üvegház gázok: A szén-dioxidhoz hasonló házok, amelyek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.
Csúcs töltés: Töltse elektromos járművét csúcsidőn kívül, ezáltal a legalacsonyabb költséggel.
Akkumulátor-kezelő rendszer (BMS – Battery Management System): A járműben található elektronikus rendszer, amely kezeli és védi az akkumulátort.
Lítium-ion akkumulátor (LIB – Lithium-ion battery): Lítium-ion néven is ismert, gyakran használható újratölthető akkumulátor.
VRLA akkumulátor (szelepvezérelt
ólom-sav akkumulátor): Újratölthető ólom-savas akkumulátor.
NiMH (nikkel-fémhidrid): Kevésbé megbízható újratölthető akkumulátor.
Olvadt só akkumulátor (Molten Salt Battery): Olyan típusú akkumulátor, amely megolvadt
sót használ, mint elektrolit.
Segítségnyújtás
Szükségem van mindenképpen falitöltőre? Ha igen, akkor milyen falitöltőt vásároljak?
Egyértelműen kijelenthető, hogy az elektromos autó töltés legelegánsabb és mindennapos használat mellett a legpraktikusabb módja egy telepített falitöltő.
Az, hogy pontosan milyen készülékre essen a választás 2 dolog befolyásolja leginkább:
-
a háztartásban rendelkezésre álló áram mennyisége
-
milyen személyes elvárásaink vannak a készülék szolgáltatásait illetően?
Az adott háztartás energia ellátását 1 vagy 3 fázisú rendszer biztosítja és ennek megfelelően a készülékek is több féle kivitelben, több különböző teljesítmény szinttel kaphatóak. Alapvetően mindig javasoljuk az adott háztartásban maximálisan rendelkezésre álló áram kihasználására alkalmas készülék megvételét.
A különböző teljesítményszinteken túl a falitöltők eltérő szolgáltatásokat nyújtanak. Azon Ügyfeleink számára, akik zárható, privát területen szeretnének Plug&Charge otthoni töltési megoldást, nekik kitűnő választás lehet egy basic (applikációval és smart funkciókkal nem rendelkező) készülék.
Azon ügyfeleink akik szeretnének időzíthetőséget, bluetooth vagy online kapcsolatot, részletes statisztikákat, vagy akár intelligens hálózatfigyelést és különböző napenergia felhasználási üzemmódokat, részükre is kínálunk több különböző opciót.
Mi az vésztöltő? És mi a különbség a vésztöltő és a falitöltő között?
A vésztöltőket, ahogy a nevük is mutatja rövid, alkalomszerű használatra szánják a gyártók. Ezek az áramtovábbítók egyszerű falialjzathoz csatlakoztathatóak és általában 1 fix, alacsony teljesítménnyel töltik a gépkocsit, hogy legyen elegendő energia eljutni a következő publikus töltőpontra, villámtöltőhöz, vagy falitöltőhöz.
Napi rendszerességű használata nem javasolt a nagyon lassú teljesítmény átvitel és az általános háztartási dugalj nem üzemszerű terhelése okán.
A kínálatunkban is található többféle konnektorba dugható áramtovábbító, állítható teljesítménnyel. A vésztöltők jellemzően semmilyen más szolgáltatással nem rendelkeznek szemben egy falitöltővel. A napi használatra mindenképpen javaslunk egy fixen telepített töltőberendezést, amely a telepítésre vonatkozó jogszabályi előírások betartása mellett hosszútávú megoldás a mindennapos töltésre.
Mi az az intelligens árammegosztás és mire jó?
Az intelligens árammegosztás egy olyan funkció, amellyel bizonyos fali töltők és a hozzájuk kapcsolódó mérőeszközök képesek folyamatosan és aktívan monitorozni a háztartásunk áramfogyasztását. A beállított maximális teljesítménynek megfelelően a rendszer az autótöltés teljesítményét úgy szabályozza vissza, hogy a háztartási fogyasztók a maximálisan igényelt áramot megkapják és ezáltal elkerülhető a rendszer túlterhelése, a kismegszakítók leoldása.
Meglévő töltőhöz és konnektoros töltőhöz is lehet áramfigyelést kialakítani utólag?
Sajnos vésztöltőkhöz nem elérhető ilyen kiegészítő, viszont ha a kínálatunkból olyan falitöltőt vásároltak, amely támogatja ezt a szolgáltatást, akkor akár utólag is kiépíthető az intelligens árammegosztás.
A garancia csak akkor érvényes ha Önök telepítik / üzemelik be a falitöltőt?
A garancia minden esetben érvényes, ha a falitöltőt villanyszerelő szakember telepíti és számlát illetve munkalapot is átad a megrendelőnek, amelyből egyértelműen látszik, hogy az elvégzett munka az adott fali töltőre vonatkozik.
Értek a villamossághoz, magam is telepíthetem a töltőmet?
Amennyiben érvényes szakképesítéssel rendelkező villanyszerelő szakember, és hitelt érdemlően tudja ezt bizonyítani garanciális igény esetén, abban az esetben igen. Minden egyéb más esetben a garancia megőrzésének és érvényesítésének előfeltétele, hogy a feladatot szakember végezze el és telepítés megvalósulásáról számlát és munkalapot állítson ki.
Honnan tudom, hogy hány fázis hány amperrel tölthető az autóm?
Jó kiindulás az autóválasztó felületünk, ahol folyamatosan frissítjük adatbázisunkat a gyártók által publikált adatok alapján. Az, hogy hány fázissal az fizikailag nagyon könnyen ellenőrizhető az autó töltőcsatlakozójánál.
Honnan tudom, hogy a töltő kompatibilis -e az autómmal?
Alapvetően, ha egy autó Type2 csatlakozóval rendelkezik, akkor minden Type2 töltővel kompatibilisnek kell lennie. Az, hogy milyen teljesítménnyel és hány fázison tudja az adott töltő az autót valóban tölteni az függ a gépkocsi fedélzeti töltőjétől és a falitöltő fázisszámától is.
Az elektromos autóm mellett az elektromos motoromat is tölthetem a falitöltővel?
Természetesen, amennyiben az adott elektromos hajtású motor Type2 csatlakozóval van felszerelve.
Honnan tudom, hogy a töltő kompatibilis -e az autómmal?
Alapvetően, ha egy autó Type2 csatlakozóval rendelkezik, akkor minden Type2 töltővel kompatibilisnek kell lennie. Az, hogy milyen teljesítménnyel és hány fázison tudja az adott töltő az autót valóban tölteni az függ a gépkocsi fedélzeti töltőjétől és a falitöltő fázisszámától is.
Az elektromos autóm mellett az elektromos motoromat is tölthetem a falitöltővel?
Természetesen, amennyiben az adott elektromos hajtású motor Type2 csatlakozóval van felszerelve.
Hogyan alakíthatok ki töltési pontot mélygarázsban, társasházban?
Első lépésként egyeztetni kell a közös képviselővel. A többi lakó beleegyezése nélkül a telepítés nem valósítható meg. Célszerű előzetesen tájékozódni az adott társasház szabályairól és a lehetséges műszaki megoldásokról.
Félek, hogy túltöltöm az elektromos autómat. Hogyan kerülhetem ezt el?
A töltési folaymat során a falitöltő mindig alárendelt szerepet tölt be a gépjárművel szemben. Tehát mindig a gépkocsi fogja utasítani a töltőt, hogy adjon energiát, és szintén az autó fogja utasítani a töltőkészüléket, hogy mikor kapcsoljon ki. A falitöltők áramtovábbítók és az akkumulátort valójában a gépkocsiba épített fedélzeti egység tölti. Tehát, amennyiben a gépjármű fedélzeti rendszere üzemszerűen működik, akkor nem léphet fel túltöltés.
Lehetséges egy háromfázisú töltőt egyfázisú hálózatra csatlakoztatni?
Igen, a 3 fázisú töltők működhetnek 1 fázison is, de teljesítményük korlátozott lesz.
Alkalmasak a töltők kültéri telepítésre?
Igen, minden nálunk kapható töltő használható kültéren is. Az UV-sugárzás elleni védelem ajánlott, de nem feltétlenül szükséges.
Hogyan lehet megállapítani, hogy az otthoni hálózat teljesítménye elegendő-e egy fali töltő telepítéséhez?
Ha otthon alacsony a rendelkezésre álló teljesítmény (pl. 3x16A van), és konnektorról szeretne fali töltőre váltani, először érdemes az áramszolgáltatónál bővítési lehetőséget kérdezni. A háztartás teljesítményének megfelelő méretezés kulcsfontosságú a hatékony töltéshez.
Úgy tűnik rossz kábelt vásároltam a Wallbox.hu-ról. Mit tegyek?
Nem probléma, feltéve, ha nincs használva. Egyszerűen küldje vissza nekünk az eredeti csomagolásban és mi kicseréljük a megfelelő termékre.
Mit jelent az IP védettségi fokozat?
A berendezések por és víz elleni védettségét jellemző IP védettség jelölésének módja az MSZ EN 60529 (Villamos gyártmányok burkolatai által nyújtott védettségi fokozatok) szabványon alapszik.
Ezen szabvány szerint az IP (Ingression Protection) besorolás első számjegye a szilárd testek (por), míg a második a víz behatolása elleni védettséget jellemzi. Az IP védettség első számjegye az érintésvédelem mértékét is jelzi.
ELSŐ SZÁMJEGY | MÁSODIK SZÁMJEGY | ||
---|---|---|---|
ÉRTÉK | JELENTÉS | ÉRTÉK | JELENTÉS |
0 | Nem védett | 0 | Nem védett |
1 | >50 mm átmérőjű testek ellen védett (kézfej) | 1 | Függőlegesen csepegő víz ellen védett |
2 | >12 mm átmérőjű testek ellen védett (ujj) | 2 | Függőlegestől 15°-ig eltérő csepegő víz ellen védett |
3 | >2,5 mm átmérőjű testek ellen védett (szerszám) | 3 | Esővíz ellen védett. A függőlegeshez képest legfeljebb 60°-os szögben érkező permetező víz ellen védett. |
4 | >1 mm átmérőjű testek ellen védett (vezeték) | 4 | Fröccsenő víz ellen védett (minden irányból) |
5 | Porlerakódás ellen védett. A por behatolását teljesen nem akadályozza meg, de a bejutás mértéke a működést nem akadályozza. | 5 | Vízsugár ellen védett (minden irányból) |
6 | Por behatolása ellen védett | 6 | Erős vízsugár ellen védett |
7 | Időszakos vízbe merítés ellen védett |
Mit jelent pontosan, ha egy termék “Beszállítás alatt” állapotban van?
16 amperes vagy 32 amperes kábelt vásároljak?
Az amper a töltési sebességet határozza meg. A töltési pontokon használt csatlakozó dugók 16amp vagy 32amp kábellel kaphatók. Az elektromos autók típusától függ, hogy melyikre van szüksége. A korai gyártású EV autók többsége 3,6kW-os fedélzeti töltővel van felszerelve, amelyhez 16 amperes kábel szükséges. A legújabb modellek 7kW fedélzeti töltési képeséggel rendelkeznek, amelyek 32 amperes kábelt igényelnek. Ezen felül a felsőbb kategóriás modelleknél 3 fázisú töltésre is van lehetőség. Kérjük amennyiben nem biztos, hogy az Ön autójához, milyen típusú kábel szükséges, akkor keressen miket bizalommal.
Ha nem vagyok benne biztos, hogy milyen típusra van szükségem, akkor hogyan találom meg a megfelelő töltőkábelt az autómhoz?
Adatbázisunkban széles autókínálatból válmegfelelőbb járművetaszthatja ki az Önnek leg. Emellett részletes információkat talál az autókról, például a töltési teljesítményről (kW), valamint az ajánlott töltőkről és töltőkábelekről.
Hogyan tudom a garanciát érvényesíteni?
Még mindig kicsit zavaros, több információra van szükségem, mit tegyek?
Kérem vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi elérhetőségek egyikén:
- email: info@wallbox.hu
- telefon: +36 30 096 9999