A TOP 3 legnagyobb hatótávval rendelkező elektromos kishaszon jármű
Amikor a cégek életében eljön a flotta frissítésének ideje, egyre gyakrabban merül fel, hogy a hagyományos dízel meghajtású furgonok helyett elektromos munkagépek kerüljenek szolgálatba, mivel az elmúlt 10-15 évben már sokat bizonyítottak a villanyhajtású járművek a megbízhatóságot és fenntartási költségeket illetően.
Kérj ajánlatot elektromos autó töltő telepítésre
Kinek, milyen cégnek való az elektromos haszongépjármű?
Szögezzük le, hogy nem minden helyzetben és nem minden cégnél lehet érdemes a környezetbarát járműpark beszerzése, hiszen általában korlátozottabb hatótávval, de ami nagyobb baj, hosszabb “tankolási” idővel kell számolni egy ilyen furgon esetén, ami egymástól távoli célpontok vagy rövid időn belül túl sok cím bejárása esetén hátrányos lehet.
Persze vannak helyzetek, amikor sokkal hasznosabb az ilyen négykerekűek használata. Például rövid távon sok címen megálló – futár, területi árufuvarozás, stb. – munkavégzés esetén, amikor egy belső égésű motorral szerelt járművet igazán kínozna az állandó megállás és elindulás. Az elektromos járgány káros anyagot egyáltalán nem bocsát ki, ráadásul állás közben járatott motornál is lényegesen kisebb a felesleges fogyasztása.
Miért jó az elektromos haszongépjármű?
A legnagyobb előny persze az olcsó üzemeltetésben rejlik, hiszen jelenleg nincs cégautóadó, több magyar nagyvárosban (például Budapesten) ingyenes a közterületi parkolás, számottevően olcsóbbak az időközi szervizelések, kevesebb a váratlan meghibásodás és javítás, és alapvetően kedvezőbb a “tankolás” költsége – főleg, amennyiben rendelkezünk olyan telephellyel, ahol lehetőség van saját áramból, saját wallbox segítségével tölteni, ráadásul a folyékony üzemanyaghoz hasonlóan ez is elszámolható költség.
Elég belegondolni, hogy egy átlagos furgon jó esetben is 10 liter gázolajat fogyaszt városi használat során, ami jelenleg bruttó 6300 Ft-os száz kilométerre vetített költséget jelent – a kopásdíjat nem számolva. Ehhez képest egy modern elektromos áruszállító beéri 20 kWh-val ugyanekkora távon, ami az E.On A1-es (4606 kWh/éves fogyasztásig érvényes bruttó 61,2562 Ft/kWh) céges díjszabása alapján nagyjából bruttó 1200 Ft-ot jelent, vagyis több mint ötezer forintos spórolásról beszélünk százon – azaz bruttó 50 Ft-tal kedvezőbb a kilométerdíj.
Legnagyobb hatótávval rendelkező kisáruszállítók
Az első és legfontosabb, hogy napjainkra már nem kell tartani attól, hogy 100-150 kilométernyi használat után órákig kell pihentetni egy töltőn a négykerekű munkaeszközt ahhoz, hogy újra használatba vehessük. Nem kevés e-furgon rendelkezik már 250-300 kilométeres vagy akár nagyobb hatótávval. Összeszedtük a jelenleg elérhető három, egyetlen töltéssel legmesszebbre jutó furgont, melyek az alábbiak:
3. Ford E-Transit Custom L1H1 L2H1 – 325 km
Az egyik legnagyobb hatótávval kapható furgon jelenleg a Ford Transit elektromos kiadása. Az E-Transit Custom, amely legkönynebb változata ideális esetben akár 337 kilométert képes megtenni kibocsátásmentesen, mielőtt töltőre kéne rakni. A különböző variánsok átlagos hatótávja azonban valahol 325 kilométer környékén található, amit nyilván befolyásol a felhasználás módja és a vezető stílusa.
A kisáruszállítóban egy 65 kWh-s akkupakk kapott helyet, ami váltóáramról (AC) 11 kW-on tölthető, míg a megfelelő DC villámtöltő oszlopon akár 125 kW-tal is etethető. Felszereltségtől függően kétféle motorerőre támaszkodhat a sofőr: 100, illetve 160 kW-os változat is elérhető. A modell maximális bruttó teherbírása egyébként 1074 kilogramm lehet, így lehet bele mit pakolni.
Az ígért hatótáv és az akkukapacitás hányadából egyébként egész pontosan 20 kWh-s százas átlagfogyasztás jön ki ami nem rossz, de nem ez a három résztvevő legjobbika.
2. Peugeot e-Expert Standard, Fiat e-Scudo, Opel Vivaro-e; Toyota Proace Electric, Citroen e-Jumpy XL – 330 km
A francia PSA alapokon nyugvó technológiát temérdek konkurens is megvásárolta és árulja saját márkanéven, ám mivel a külső és a műszaki tartalom sem változott, így holtversenyben mind a lista második helyét érdemlik. A Fordhoz képest minimálisan nagyobb, ám minden variánsnál egységesen 330 kilométeres ígért hatótávval rendelkezik, amiben nagy szerep jut a kétféle elérhető közül a nagyobb, 75 kWh-s akkucsomagnak. A tíz kilowattórával nagyobb telep ellenére a hatótáv nem számottevően jobb, ami a gyártó(k) által vizionált 22,73 kWh-s átlagfogyasztásnak köszönhető. A motorerőt illetően csak 100 kW-os teljesítmény áll rendelkezésre, míg a tölthetőséget az alapáron egyfázisú, 7,4 kW-os, felárért 3x16A-es (11 kW-os) fedélzeti töltő, DC oszlopokon pedig a 100 kW-os maximális teljesítmény jelenti, amelyek az E-Transithoz képest némi hátrányt mutatnak, de utóbbi esetben így is elég 45 perc 5%-ról 80-ra növelni az akku töltöttségét.
1. Volkswagen ID. Buzz Cargo – 425 km
Az elektromos furgonok királya jelenleg a VW futurisztikus külsejű dobozosa, már ami az egy töltéssel megtehető legnagyobb hatótávolságot illeti. Az üzleti négykerekű alatt egy nettó 77 kWh-s (bruttó 82 kWh) akkumulátor kapott helyet, amivel elvileg akár 425 kilométerre is eljuthat a sofőr. Ez 18,12 kWh-s átlagfogyasztást jelent száz kilométeren, ami igen kedvező becslés a gyártó részéről. Mindenesetre a konkurensekhez képest nagyobb akku és a kisebb méretek valószínűleg lehetővé teszik a nagyobb távolságra jutást. A hasznos teherbírás mindenesetre nem túl nagy: 647 kilogramm.
Az ID. Buzz furgonba épített villanymotor teljesítményére viszont nem lehet panasz, ugyanis 150 kW leadására képes 310 Nm mellett, de a töltést illetően sincs szégyenkeznivalója, ugyanis “sima” AC gyorstöltés 11 kW-os teljesítménnyel, míg a DC villámtöltést akár 170 kW-os “tempóval” tudja.
Az otthoni vagy munkahelyi fali töltőket illetően pedig temérdek lehetőséget tudunk kínálni, hogy a lehető leghamarabb útra kész legyen, bármelyik kishaszonjárművet is választjuk. Ezek az alábbi linken érhetők el.
Ajánlott termékek
⚡️GYIK✅
⚡️Melyek a legnagyobb hatótávolságú elektromos kishaszon járművek 2024-ben?⚡️
✅2024-ben a legnagyobb hatótávolsággal rendelkező elektromos kishaszon járművek a következők:
1. Volkswagen ID. Buzz Cargo** – 425 km
2. Peugeot e-Expert Standard, Fiat e-Scudo, Opel Vivaro-e; Toyota Proace Electric, Citroen e-Jumpy XL** – 330 km
3. Ford E-Transit Custom L1H1 L2H1** – 325 km
⚡️Miért érdemes az elektromos haszongépjárművek mellett dönteni?⚡️
✅Az elektromos haszongépjárművek előnyei közé tartozik az olcsó üzemeltetés, a kedvezőbb fenntartási költségek, és a környezetbarát működés. További előnyök:
– Nincs cégautóadó
– Ingyenes közterületi parkolás több magyar nagyvárosban
– Kedvezőbb “tankolási” költség
– Kevesebb váratlan meghibásodás és javítás
– Alacsonyabb szervizköltségek
⚡️Kinek érdemes elektromos haszongépjárművet vásárolni?⚡️
✅Az elektromos haszongépjárművek ideálisak olyan cégek számára, amelyek:
– Sok rövid távú szállítást végeznek (pl. futárszolgálatok)
– Gyakran állnak meg és indulnak újra
– Olyan telephellyel rendelkeznek, ahol van lehetőség saját áramforrásból tölteni a járműveket
⚡️Mik a legnagyobb kihívások az elektromos haszongépjárművekkel kapcsolatban?⚡️
✅Az elektromos haszongépjárművek esetében néhány kihívással is szembe kell nézni:
– Korlátozottabb hatótáv a hagyományos járművekhez képest
– Hosszabb töltési idő, ami nehezítheti a sűrű napi beosztást
– Magasabb kezdeti beszerzési költség